צלילה למתחילים

בואו נשמור על הים!

שוניות אלמוגים ומעליה כוס פלסטיק

בטח תהיתם מה זה כל השלטים האלו בחופים באילת ולמה יש תיחום לכניסה למים ובכלל איך כל אחד מאיתנו יכול להועיל לים ולסביבה

ים סוף ומפרץ אילת הינם אתרים גיאוגרפיים מיוחדים ויוצאי דופן בשל שוניות האלמוגים הצפוניות ביותר בעולם, פרט ליפן, המצויות בהם. הצבעוניות המדהימה של עולם החי התת ימי מושפעת מהאקלים, מליחות המים וטמפרטורת המים הקבועה יחסית.

מושבות האלמוגים הצבעוניות עשירות ביצורים ימיים רבים, ולשם השוואה נהוג לומר שמגוון עצום כזה של בעלי חיים על פני שטח נתון אפשר לפגוש רק ביער גשם טרופי, אלפי מינים של דגים לצד מאות מיני אלמוגים חיים בסימביוזה.

האזור המתוחם בחופים ואלמוגים

בביקור בחופי אילת ניתן לראות אזורים המתוחמים בחבלים בינהם משפכי כניסה למים ברורים. אלו הקרובים לחוף בדרך כלל מגינים על מושבות אלמוגים אך עדיין מאפשרים צפייה בהם.

אלמוגים הנם בעלי חיים שלעיתים אנשים טועים לאבנים, אשר גדלים בקצב איטי מאוד, יש שיאמרו כסנטימטר בשנה בלבד.

הרחפת חול, הוצאה מהמים, מגע, קרם הגנה, תכשירים אסתטיים, קולר הרחקת קרציות לכלבים, פסולת, דריכה ושבירה מכלים עשרות שנות גדילה.

כמו כן, איסוף אלמוגים מתים ויבשים מהחוף פוגעת בסביבה, מכיוון שמדובר בחומר אורגני שחוזר אל הים.

אתם מוזמנים לקרוא עוד על האלמוגים בכתבה של מקור ראשון שהיינו שותפים לה בקישור זה

המודעות לנושא עלתה בשנים האחרונות ופותחו תכשירים חלופיים הידידותיים יותר לסביבה כדוגמא קרם הגנה ללא אוקסיבנזון ואוקטנוקסייט שאף עומד להיאסר לשימוש בחופי הוואי.

באילת פקחים המסיירים בחופים ועשויים לאכוף בצורת דוח או הגשת תביעה על פגיעה בערכי טבע מוגנים

אסור להאכיל ולגעת בדגים > מה הקטע?

בהרבה מקומות עדיין נהוג להאכיל בעלי חיים על מנת שיתקרבו לאדם, אך ככל שעובר הזמן אנו מבינים יותר ויותר על ההשלכות הכרוכות בזה.

האכלת בעלי חיים פוגעת בהם בשני מישורים. הראשון, מערכת העיכול שאינה בנויה למזון שלנו והשני, הפרת האיזון האקולוגי, כלומר, פגיעה באינסטינקטים הטבעיים להשגת אוכל ותלות באדם.

לגביי מגע, לחלק גדול מהדגים שכבה המגינה עליהם ממחלות ונגיעה בהם מסירה מעט ממנה ומסכנת את חייהם.

דולפינים

התלהבות גדולה נצפתה באילת מאז קיץ 2017 כאשר נפתח חוף קצא"א לרחצה, הסיבה- דולפינים.

הדולפינים מקורם ב"ריף הדולפינים" הצמוד, אשר בו מגדלים אותם בגישת "ים פתוח" בה הם יכולים לצאת ולשוב כרצונם וגם לצוד. אחד המקומות המועדפים עליהם הינו חוף קצא"א.

המורכבות בקרבה לדולפינים טמונה בחביבות שאנחנו האנשים משייכים אליהם, כאשר בפועל אין לנו את הכלים לדעת האם הם שמחים, כועסים, מעוניינים, צדים והאם אנו מפריעים או בסכנה בצורה זו או אחרת. ובכלל מדובר בבעל חיים חזק ועוצמתי, האם הייתם מתקרבים לאריה בזמן צייד?

בדומה למה שאמרנו מעלה גם דולפינים רגישים עד כדי סכנת חיים למזון של בני האדם, לדוגמא אפילו דג הנראה מתאים עשוי לגרום למותם עקב אחסון הדג בצורה שאינה מתאימה להם.

בנוסף, אחד המשחקים האהובים על דולפינים הן מדוזות, דומות לשקיות במים לא?

מסעדות בחופים וחד``פ

צב שאכל שקית כי טעה אותה למדוזה, אי של פלסטיק באמצע האוקיינוס, דגים למאכל עם פלסטיק בתוכם…

נושא המודעות לפלסטיק וחד פעמי המזהם את הים עולה עוד ועוד בשנים האחרונות והיופי בו שכולנו יכולים לעזור.

לאחרונה יותר ויותר מקומות ואירועים מצמצמים את השימוש בכלים חד פעמיים.

כוסות רב פעמיות, השכרת כוסות, ויתור על קשים, הבאת כוסות מהבית אלו רק חלק מהדוגמאות למאמץ שתוכלו לראות ולהצטרף אליו באילת ובכלל וזה ממש קל.

באילת אושר לאחרונה גם חוק האוסר על שימוש בפסלטיק בחופים שיאכף באמצעות קנסות כך שכדאי לזכור ולהביא רב פעמי.

צלילה

בהנחיית רשות הטבע והגנים קורס צלילה כוכב אחד יתקיים רק באזורי אימונים המוגדרים לכך על מנת לצמצם נזקים באזורים מלאי בעלי חיים, צלילות היכרות מוגבלות במיקומים האפשריים וכיום מאושרות באתר הבית שלנו ובאתר הצלילה 'המערות', בנוסף, אתר הצלילה גנים יפניים מוגבל בכמות הצוללים המותרת בו  בכל זמן וניתן לצלילה מסירה ועם מדריך בלבד.

למועדוני הצלילה יש אינטרס עילאי לשימור הטבע התת ימי לעוד שנים רבות.

אצלנו במנטה אנו משתדלים לבצע הדרכות ותדריכים ככל האפשר להעלאת המודעות, נמצאים בשיתוף פעולה עם 'שומרי המפרץ' ופעילויות ניקוי נוספות כמו פסטיבלים בנושא ואף מציעים שקיות מותאמות לניקוי הים עם תדריך מפורט לביצוע נכון.

בנוסף, עם עליית האתר העברנו את רוב הטפסים לשימוש אונליין מה שחוסך שימוש בדפים מיותרים. משתתפי צלילת היכרות וקורסים יוכלו למלא את הטפסים באמצעות האתר וצוללים מוסמכים יוכלו למלא את ה'מעטפה' שלהם. לכל הטפסים בקרו כאן

סרטון על שמורת האלמוגים

את הסרטון הבא עשינו ביחד עם "מטיילים בארץ", על מנת לעורר מודעות סביבתית ועל הדרך לעשות קורס צלילה. הוא קליל ולעניין ויוכל לתת לכם עוד מידע וגם הנאה מהטבע התת ימי.

לסיום

ידע הוא כוח והוא יכול לאפשר לכם לעשות טוב יותר לעולם, נשמח שתצטרפו אלינו

להלן ריכוז ההמלצות:

  • שמרו על מרחק צפייה מהאלמוגים והדגים
  • הימנעו מהרחפת חול
  • הימנעו מכניסה לאזור המתוחם, כניסה דרך סימוני המצופים המיועדים לכך
  • אספו את האשפה ושמרו שלא תעוף לים
  • הימנעו ממגע בכלל עם בעלי החיים
  • הימנעו מהאכלה
  • תפיצו את המידע
  • תהנו!

שתהיה לכם ולכן חופשה נעימה!